OECD logoSvenska 15-åringar läser bra, men presterar medelmåttigt i naturvetenskap och matematik, visar den stora internationella kunskapsmätningen Pisa.

Ca 400.000 elever i 57 länder har deltagit i Pisa 2006. De svenska eleverna har halkat ned lite i rankningen på alla tre områden sedan Pisa 2003. Finland ligger återigen i topp.

Utbildningsminister Jan Björklund (fp) tycker att Sveriges utveckling är bekymmersam. Man borde kanske försöka ta efter Finland lite grann, om man vill ha goda resultat. Där har man betyg från lågstadiet, läraryrket har hög status och disciplinen i klasserna upprätthålls.

De finländska eleverna hör alltså till de bästa i världen när det gäller naturvetenskaper, matematik och läskunnighet, visar OECD:s färska Pisa-undersökning. Endast i läskunnighet går sydkoreanska elever om de finländska. I jämförelse mellan 57 länder placerade sig Finland på första plats med det största poängtalet hittills, 563.

I naturvetenskaper delade Finland senast första platsen med Japan, men nu är förstaplatsen odelad. Enligt Pisaundersökningen når 95 procent av de finländska eleverna den nivå som OECD ställt som mål. Det är en större andel än någon annanstans, ändå stannar fem procent av eleverna under nivån också i Finland.

"De största begåvningarna saknas i Finlands skolor
", säger undervisningsminister Sari Sarkomaa. Hon tänker ändå inte återinföra nivåkurser i skolorna för att lyfta fram begåvningarna utan hoppas på större flexibilitet i skolorna.

En av Finlands styrkor, visar undersökningen, är den jämna kvaliteten. Till exempel är skillnaderna mellan skolorna minst i Finland. Det spelar alltså ingen roll i vilken skola eleven går eller var eleven bor. "En skola för alla" genomförd – i Finland.

Källa bl.a.:
HBL logo