Vad betyder det att vara journalist? Alltså generellt? Jag bara undrar, när så många mäniskor bara sitter och kopierar andras texter – oftast TT:s – och sedan klistrar in dem rakt av i sina tidningar och andra medier. Behövs det då journalister över huvudtaget på tidningarnas redaktioner? Kan man inte lika gärna ha en massa duktiga redigerare som bara "klipper" och "klistrar in" texterna från TT (Tidningarnas Telegrambyrå) och andra källor? Och så ett fåtal kompetenta personer som agerar journalistiskt på egna spår.
Visst, TT är – som namnet anger – tidningarnas och andra mediers nyhetskälla. Men var det meningen med den här telegrambyrån, att de som kallar sig journalister bara rakt av skulle överföra de färdiga texterna till sina medier? Inte undra på då att det är en sådan nyhetslikriktning i Sverige!
Så här ser det ut varje dag när det gäller massor av nyheter och uppgifter: folk som kallas journalister kopierar andras texter och gör överhuvudtaget inget mer som t.ex. att kommentera självständigt eller att lyfta en lur och ställa egna frågor. Se nedan och bedöm själva hur nyheten om att JK betalar skadestånd till kriminella har kopierats, utan egna kommentarer, direkt från TT. Samtliga nedanstående tidningar har satt exakt samma rubrik, TTs rubrik: Kriminella får skadestånd av staten och de flesta har inte ändrat något i TTs text. Det är alltså TTs (Tidningarnas Telegrambyrå) journalister som tagit fram nyheten och skrivit texten.
Sydsvenskan
Nerikes Allehanda
Ystads Allehanda
Arbetarbladet
Göteborgs-Posten
Kristianstadsbladet
Trelleborgs Allehanda
Bohusläningen
Privata Affärer
Gotlands Allehanda
Hela Gotland
Gefle Dagblad
Örnsköldsviks Allehanda
Barometern
Svenska Dagbladet
Skånska Dagbladet
Smålandsposten
Norra Västerbotten
Helsingborgs Dagblad
Östersunds-Posten
Norrköpings Tidningar
Västerbottens-Kuriren
Upsala Nya Tidning
Västervikstidningen
Norrbottens-Kuriren
Motala & Vadstena Tidning
Eskilstuna-Kuriren
Falu Kuriren
Länstidningen Östersund
Sundsvalls Tidning
Ljusnan
Vestmanlands Läns Tidning
Hallandsposten
Corren
Metro
De allra flesta tidningarna är dock ärliga med att texten kommer från TT och anger det ovanför eller under texten. Västerbottens-Kuriren har varken hänvisning till TT eller något namn under sin text och inte heller Motala & Vadstena Tidning och Vestmanlands Läns Tidning.