wanja-lundby-wedinAntingen är Wanja Lundby Wedin en stor lögnare eller också är hon urbota korkad. ”Jag är grundlurad. Jag visste ingenting”, säger WLW bland mycket annat svammel i Aktuellt den 23 mars. Och oavsett vilket – om hon är lättlurad eller ovetande – så är det inte lämpligt att hon sitter i en styrelse (och inte heller att hon är ordförande i LO, för den delen). Eller som den politiske kommentatorn Mats Knutsson sa i nyhetsprogrammet: ”Vad har hon då gjort när hon har suttit i den här styrelsen?”.

WLW har hållit sig undan några dagar och inte uttalat sig. Nu har hon ”trätt fram” och har hunnit klura ut och få råd om vad hon ska säga när hon ändå tvingas ut i medierna. Men det finns ingenting hon kan säga, inget hon kan ljuga ihop, inget hon kan påstå för att man ska kunna ha förtroende för henne. Ingenting.

Hej då, Wanja Lundby Wedin! Du landar nog mjukt när du fallskärmar ut dig från LO, det har du säkert sett till. Om du nu inte blir grundlurad, förstås.