MIG logoFöljande tydliggörande information har jag idag, den 7 september, fått från Migrationsverket:


Dan Eliasson har gett rättsenheten i uppdrag att göra en analys av JK:s beslut, både utifrån de juridiska aspekterna som JK grundar sitt beslut på och de konsekvenser som JK:s inställning kan få för verkets arbete med att verkställa beslut om avvisning eller utvisning. I avvaktan på resultatet av analysen, lämnar verket inte ut uppgifter som omfattas av sekretess till utländska myndigheter.

Jag är glad att kunna citera dessa ord direkt från Migrationsverket. Det här är klart och tydligt. Och exakt det som jag har velat åstadkomma under många år och sedermera genom min JK-anmälan! Tyvärr har journalister i en del medier genom sin röriga och otydliga rapportering bidragit till att göra många människor – asylsökande och hjälpande svenskar och offentliga biträden – konfunderade. Bland annat var det en som skrev att "JK stoppar avvisningar". Det är ju helt åt skogen och sådan okunnig och slapp rapportering bidrar starkt till rörigheten.

Väldigt många asylsökande har hört av sig till mig och bland annat trott att "nu är det fritt fram att låta bli att ansöka om pass" när man ska avvisas. Jag har då sagt till dem exakt det som Migrationsverket nu förmedlar här ovan, att verket inte lämnar ut uppgifter som omfattas av sekretess till utländska myndigheter. Och jag har sagt att det inte betyder att man inte måste söka pass- eller andra resehandlingar för att kunna lämna Sverige när man fått beslut om avisning.

Tydlighet och rakhet är av största vikt och kanske är det klokare att lägga ut en sådan här tydlig information på Migrationsverkets sajt och låta de orden tala än att i olika medier ge intervjuer när man vet att allt man säger kan feltolkas eftersom det måste silas genom olika journalister och det då handlar om hur mycket dessa kan, vet och förstår av det hela. På Migrationsverkets sajt står ingenting om detta, utan det senaste under rubriken Aktuellt från Migrationsverket är från den 17 augusti och handlar om att Migrationsverket lämnar yttrande till migrationsdomstolen om Irak