578 palestinier i behov av sjukhusvård har suttit fast i nära två veckor vid Rafah gränskontroll mellan Egypten och Gaza, rapporterar Röda korset.

Palestinierna har varit låsta i en terminal på den egyptiska sidan sedan Israel stängde gränsen den 25 juni till följd av att en israelisk soldat tillfångatagits av militanta palestinier. Röda korset har erbjudit sig att eskortera palestinierna in i Gaza med båt från el-Arish längs den egyptiska kusten, men har ännu inte fått någon reaktion från någondera sidan.

Israel, som inledde en militär offensiv i Gaza efter att soldaten tillfångatagits, säger att man har erbjudit sig att släppa in palestinierna via den närbelägna gränskontrollen Kerem Shalom till Gaza. Palestinska tjänstemän har avböjt Israels förslag och inisterar på att Rafah ska öppnas igen.

"Varför ska vi nu flytta allt till Kerem Shalom? Om vi flyttar till Kerem Shalom befarar vi att de  stänger rafah för gott", säger Saeb Erekat, assistent till Mahmoud Abbas, palestiniernas president.

Minst två strandsatta palestinier har dött, en av dem en 15 år gammal pojke som väntade på att få passera gränsen och komma in i Gaza efter att han genomgått en hjärtoperation i Cairo, enligt en egyptisk tjänsteman vid gränsen.

Bana Sayeh, taleskvinna för Röda korset i Jerusalem, sa på måndagen (den 10 juli) att totalt 578 människor nu sitter fast i terminalen på den egyptiska sidan av gränsen.

"De kan varken passsera in i Gaza eller ta sig tillbaka till Egypten",  säger Bana Sayeh.

Rent tekniskt kontrollerar palestinierna Rafah gränsstation, men de övervakas i sin tur av europeiska monitorer och kan blockeras av israelerna. Övriga gränsstationer kontrolleras av israelerna.
    
Mark Regev, talesman för Israels utrikesministerium, säger att Israel har erbjudit sig att låta palestinier som är i behov av sjukvård att gå över gränsen vid Kerem Shalom och Erez.

"Vad Israel anbelangar, så står de Israelkontrollerade gränsövergångarna öppna för humanitära fall", var hans budskap.

Röda korset har bistått med medel till Röda halvmånen i Egypten, som tagit befälet vad gäller humanitär hjälp till dem som sitter fast  i terminalen.