Försvunna barn i Småland hittade har meddelats i olika medier, bland annat i Ekot i Sveriges Radio som också rapporterat:
Alla de fem barn som rymt från ett behandlingshem i Aneby på lördagskvällen, har nu hittats. Barnen som är mellan sju och tolv år försvann vid åttatiden på kvällen, och polisen sökte efter dem i ett skogsområde med hjälp av hundar.
Vid elvatiden hittades två av barnen, och senare de övriga tre. Alla har nu förts tillbaka till behandlingshemmet.
Jag vill veta: varför "försvann" (eller rymde?) de? Och varför har barn också tidigare enligt uppgift "försvunnit" (rymt?) från det här behandlingshemmet? Vad får de för "behandling" som gör att de vill "försvinna" därifrån? Det skulle jag vilja veta.