Jobba Jämt

Jag såg reprisen av ett program i SVT:s serie "Jobba jämt" (som väl borde heta "Jobba jämnt" vilket är något helt annat än att man jobbar jämt=alltid), avsnittet som handlade om Wistrands advokatbyrå i Göteborg. Många frågor och tankar och undringar hopar sig efter det här obehagliga, tendentiösa och politiskt korrekta programmet.

En undran: varför släppte Wistrands advokatbyrå in dessa konsulter? Vad var det som fick en seriös advokatfirma att låta de här människorna komma in och kritisera och näpsa dem, pådyvla dem sina åsikter, sitt mycket enögda sätt att se på världen och sina lösningar?

Så här står det om Wistrands på programmets sida på www.svt.se:

Tillgänglighet och flexibilitet för klienternas krav är honnörsord, och med yrkesvalet affärsadvokat följer också en egenartad syn på vad ett privatliv innebär.

Vad säger Wistrands om den beskrivningen? Accepterar de verkligen den? Vad ger dessa konsulter rätta att påstå att de har en "egenartad syn på vad ett privatliv innebär"? Vem har utsett dessa programledande konsulter Ann-Katrin och Magnus till att tolka vad "ett privatliv innebär"? Vad har de med andra människors privatliv att göra? Jag hade inte låtit dem stanna och inte låtit dem komma tillbaka och förnedra mig och min personal, om jag var chef på det stället. Aldrig i livet!

Konsulterna var hånfulla och besserwissriga, de kastade menande blickar på varandra och det var oerhört tydligt genom hela programmet att "det finns bara ett sätt att tänka/tycka, leva och arbeta på som är rätt, och det är vårt sätt".

Självgodheten lyste också igenom i små kommentarer som: "Jag tyckte att han svarade bra där", när någon råkade "pricka rätt" och säga något som var "bra" enligt konsulternas mall. "Vi har sett tillräckligt för att se vad företaget måste jobba med", sa de också, i samma självgoda stil. Till människor som jobbar hårt, betalar skatt, sköter både arbets- och privatliv på sätt som passar dem!

För att inte tala om hur konsultprogramledarna flinade nedlåtande och skakade på huvudet när  de tittade på inslag från ett möte på advokatbyrån där en av kvinnorna talade om att det vore bra med tekniska hjälpmedel i hemmet och städhjälp när man är föräldraledig så att man kan fortsätta att delvis jobba hemma. Här fanns ingen som helst vilja till förståelse för att alla människor inte kan eller vill leva enligt Magnus och Ann-Katrins mönster, här fanns bara totalt fördömande av andras val. Gud bevare oss från att personer som så till den grad vill styra över andras liv och som så tydligt visar förakt för andras val någonsin ska få positioner i samhället där de kan utöva faktisk makt över andra människor!

"Det finns så mycket som vi måste dit och jobba med", sa de också när de inte stod ut mer med att man på Wistrands var nöjda med sin situation. Och sedan mer eller mindre prackade de på dessa hårt arbetande och högt utbildade jurister att de skulle hålla en massa tidsödande möten om rekryteringsprocesser och föräldraledigheter. Timmar och åter timmar verkade användas till detta i stället för att folk kunde ha gjort sitt jobb som de är väl utbildade för och sedan haft tid att gå hem till sina familjer!

Vad är egetligen syftet med en sådan här programserie? Hur kan SVT, som ska vara i allmänhetens tjänst och kallar sig "Fri  television", sända sådan här smörja? Och varför i hela fridens namn går företag med på att släppa in de här översittarna på sina arbetsplatser?

Och varför hade Ann-Katrin hela tiden svart kostym på sig? Hennes "typiskt manliga" stil (och då menar jag en patriarkal bully-stil som traditionellt förknippats med "manlighet") hade nog gått fram mycket tydligt också utan utan kostym, t.o.m.  om hon varit klädd i den allra blommigaste rosa volangklänning!

Och varför i hela fridens namn släppte Wistrands in tv-teamet på sin arbetsplats och utsatte sig för de här konsulterna?