Så här står det bland annat på Radiotjänsts webbsida:
Radiotjänsts verksamhet regleras av följande lagar:
Lag om TV-avgift (SFS 1989:41)
Förvaltningslag (SFS 1986:223
Denna lag gäller förvaltningsmyndigheternas handläggning av ärenden och domstolarnas handläggning av förvaltningsärende.
Personuppgiftslag (1998:204)
Syftet med denna lag är att skydda människor mot att deras personliga integritet kränks genom behandling av personuppgifter.
Sekretesslag (1980:100)
Innehåller bestämmelser om tystnadsplikt i det allmännas verksamhet och om förbud att lämna ut allmänna handlingar.
Jag försvarar absolut inte att folk – ministrar eller andra – låter bli att betala lagstadgade tv-licenser. Jag trodde dock att personuppgiftslagen (PUL) och sekretesslagen (eller båda) gällde oss alla, även ministrar. Men icke! På min fråga till Lars Lindberg på Radiotjänst i Kiruna AB om inte de nyss nämnda lagarna skyddade människor från att få sina uppgifter spridda svarade han "nej". "Så om jag ber att få ut uppgifter över alla riksdagsledamöter, om de har betalt tv-licens eller inte, då kan jag alltså få det?". "Ja", svarade Lars Lindberg, "vi arbetar på riksdagens uppdrag och när det gäller kundärenden så är vi myndighetsutövande." Jag undrade då hur det kom sig att ett aktiebolag (Radiotjänst i Kiruna AB) kan ha en myndighetsutövande funktion och då svarade han att "vi har det i den här delen".
Hur många andra aktiebolag är "myndighetsutövande"? Är det rätt att aktiebolag agerar myndigheter? Vad säger aktiebolagslagen? Varför gäller inte sekretesslagen och PUL i sådana här fall?
Här har den nya regeringen något rejält att bita i, tycker jag. Och avskaffa gärna tv-licensen – massor av människor tittar aldrig på SVT: svenskar som föredrar andra kanaler och hundratusentals människor med annan bakgrund som hellre väljer olika hemlandskanaler och TV4 och TV3. Att vi alla ska tvingas betala licens till SVT och SR som numera, till skillnad från när tv-licensen infördes, allt oftare har "sponsorer" (i praktiken annonsörer som betalar för att få sin logo i bild och sitt namn uttalat) som bekostar programmen, är märkligt. "Fri television" är i mitt tycke ett felaktigt begrepp och det är välkommet att den nya kulturministern ämnar se över hela verksamheten och därför redan meddelat att public service-bolagens avtalsperiod halveras till tre år. Under tiden och tills den eventuellt är avskaffad bör hon – och andra – betala den lagstadgade tv-licensen.