Finlands flaggaRecessionen har inte tagit kål på de finländska konsumenternas köpkraft, meddelar YLE.

2009 konsumerar finländarna mer än något annat år på 2000-talet, enligt Skattebetalarnas förbund. Köpkraften ökar främst på grund av skattelättnader och löneförhöjningar samt för att inflationen mattas av; den kommer att att öka med 4,6 procent år 2009.

Att prisökningarna håller på att bromsas upp är viktigt för att köpkraften ska öka. I fjol steg inte köpkraften särskilt mycket trots stora löneförhöjningar eftersom priserna gick upp och skattetrycket var oförändrat. Förbundet understryker att beräkningarna gäller de finländare som har arbete. Medellönen i Finland är 2 900 euro (ca 32.000 i månaden).

Jag har försökt hitta uppgifter om medellönen i Sverige men i detta sönderstatistikerade land är det inte lätt! Jag har bara hittat uppgifter  om medellönen från tidigare år (2005, 2006, 2007) i vissa yrkesgrupper. Om någon bloggläsare vet hur och var man kan få fram medellönen i Sverige (att jämföras med 32.000 kr i Finland) så låt mig gärna veta!