Eduskunta/riksdagen (Finland)Finlands riksdag har med sifforna 105-83 röstat för att ensamstående kvinnor och lesbiska par ska kunna få assisterad befruktning även i fortsättningen.

Regeringen var splittrad, där  fanns det stöd för bägge linjerna. Statsminister Matti Vanhanen (c) försvarade regeringens förslag, men majoriteten av centerns ministrar, bland dem omsorgsminister Liisa Hyssälä, hade velat lämna ensamstående kvinnor och lesbiska par utan rätt till assisterad befruktning.

Förespråkarna underströk att lagförslaget stadfäster nuvarande praxis, det vill säga att både ensamstående kvinnor och lesbiska par kan få assisterad befruktning. Motståndarna betonade för sin del barnets rätt till både en mor och en far.

På befolkningsförbundet Väestöliitto är man nöjd över att lagen om assisterad befruktning, som varit en tvistefråga i tiotals år, nu äntligen har fått en lösning.

Lagförslaget går nu till riksdagens stora utskott, men en majoritet i utskottet torde stöda regeringens linje. Stora utskottet behandlar frågan på onsdag nästa vecka.

Källa:

YLE