Läs först inlägget Folkmordsmisstänkt häktades i Borgå från den 7 april.

FSTSå här rapporterar FST TV-nytt den 10 april:

Långt innan det blev polissak var man i Vasa baptistförsamling medveten om anklagelser som riktas mot den nu häktade rwandiern. Mannen har häktats i Borgå misstänkt för folkmord.

Leif Olin som är aktiv i Vasa baptistförsamling säger att redan för två år sedan när rwandiern bodde i Vasa pratade man med honom om folkmordet i Rwanda. Samtalet fördes efter att man tagit del av en tidigare rapport från Human Rights Watch. Mannen sade då, precis som nu, att han är oskyldig och att det är andra som vill honom illa.

"Det var mera ett själavårdande sammanhang och svårt att göra mera åt saken",
säger Olin i dag.

Om häktningen i Borgå menar Olin att medierna kunde ha skött det mera diskret. Enligt honom ska man inte döma någon förrän alla fakta är på bordet.

Holger Nystedt, tidigare pastor för baptistkyrkan Betel uppger att den häktade rwandiern har utsatts för falskt vittnesbörd. Inbördeskriget var grymt i Rwanda och nu sprider tutsier lögner om hutuer och de lögnerna har drabbat oskyldiga, säger han.

Rwandiern sökte asyl i Finland år 2003. Han misstänks ha varit delaktig i folkmordet i Rwanda 1994.