Apropå bloggningen med rubriken Språkbruk i medierna: ”hotas av avvisning”:

Sveriges Radio Örebro den 18 december rapporterar om Snabbare utvisning hotar asylsökande. Men vad menar journalisten som skrivit texten: att man ska utvisa långsammare? Har man fått avslag på sin asylansökan i den rättsliga prövningen hos Migrationsverket och i Migrationsdomstolen så ”hotas” man inte av utvisning (eller avvisning), utvisningen är då ett faktum, inget hot.

De allra flesta i samhället – allmänheten, politikerna och regeringen – har varit överens om att asylprövningen måste gå snabbare så att de som inte får uppehållstillstånd snabbare lämnar landet och de som får uppehållstillstånd snabbare kommer in i samhället. Detta har det rått stor enighet om och det är något som har krävts under lång tid. Det ter sig ju också som det enda rätta om man vill försöka få bättre ordning på asylhanteringen och undvika att tiotusentals människor stannar kvar och gömmer sig och lever illegalt i landet.

Det rätta för Sveriges radio Örebro hade varit att skriva ”Asylsökande som fått avslag på sina ansökningar ska utvisas snabbare”.