Ännu en migga, en som aldrig skrivit förr, har hört av sig. Han skriver så här:

Jag läser med intresse det du och andra skriver på din blogg. Tänk att vi som ska bevilja skydd åt människor i en demokrati med de mänskliga rättigheterna yttrandefrihet, meddelarfrihet och tryckfrihet inte själva kan yttra oss öppet. Det är tragiskt.

När det gäller projektet kortare väntan så är det klart  att handläggningstiden minskar om man pressar personalen och samtidigt kortar ner utredningstiderna. Men hur går det med rättssäkerheten när en handläggare ska utreda en persons behov av skydd på 2,5 timmar utan att ha möjlighet att förbereda sig innan?

Alltför ofta har handläggaren inte mer information än att personen åberopar skyddsbehov, och påstår sig komma från ett visst land. I värsta fall är handläggaren nyanställd (personalomsättningen är stor) och saknar grundläggande kunskaper om landet i fråga och förhållandena där.

Tänk att denna metod anses så framgångsrik att andra myndigheter bör ta efter…

Ännu en migga

© Denna blogg.