i Finland gör man DNA-analyser i samband med att asylsökande återförenas med sina familjer. År 2007 gjordes enligt finländska migrationsverket ett rekordstort antal sådana analyser bland dem som sökte uppehållstillstånd på grund av familjeband i Finland.
Den största enskilda faktorn som har påverkat behovet av DNA-analyser har, enligt det finländska migrationsverket, under flera år varit säkerhetsläget i Somalia: när det är lugnt i landet görs bara ett mindre antal asyl- och familjebandsansökningar, men under instabila tider såsom för tillfället ökar antalet ansökningar betydligt.
Läs pressmeddelande från med rubriken En rekordstor mängd invandrarfamiljer återförenades genom DNA-analys där det bland annat sägs, i klartext eftersom det är fakta, att:
"Det görs mest DNA-analyser på somalier som sällan kan styrka sin identitet eller sina släktskapsförhållanden."
Så här rapporterar anställda vid Migrationsverket i Sverige att der går till här: "Inom verket finns åtskilliga personer som ser det som grovt tjänstefel att göra som chefen äger" och "Låten barnen komma till MIG" .