Den 28 juni skrev jag ett inlägg här på bloggen med rubriken Det går DIREKTFLYG till norra Irak!
Nu läser jag en artikel i Sydsvenskan – Myndigheters miss drabbade avvisad kurd – och undrar hur det kan vara möjligt att man anklagar svenska myndigheter för att Irak, trots ingånget avtal på regeringsnivå (som inte ens ska behövas…) inte vill ta emot sina egna medborgare??!
Självklart ska varje stat ta emot sina egna medborgare, Sverige ska inte acceptera ett nej från tjänstemän i den kurdiska regionen av Irak, när landets medborgare återvänder dit sedan de fått avslag på sina ansökningar om uppehållstillstånd i Sverige. Eftersom det går direktflyg till området ifråga så måste det ju gå bra för dem som fått beslut om avvisning att resa direkt hem. Det är ju inga som helst problem för tusentals kurder i Sverige att resa fram och tillbaka mellan Sverige och norra Irak, året om
Sverige måste ta i med krafttag för att de som, trots otaliga prövningar i olika instanser inte befunnits ha rätt att invandra hit, reser tillbaka. Vi kan inte ha tiotusentals och åter tiotusentals människor som inte har rätt att vara här, som stannar kvar i landet och lever gömda, arbetar svart eller kanske bli kriminella.
Tror svenska myndigheter att motsvarande hade kunnat fungera, om man leker med tanken? Vad tror regeringen, Migrationsverket, Polisen att hade hänt om man från norra Irak hade återsänt svenska medborgare som inte gavs rätt att vistas där till Sverige och Sverige hade vägrat ta emot dem? I strid med alla gällande konventioner och regler och i strid med ett ingånget avtal om återtagande av avvisade asylsökande. Om man på Arlanda hade sagt: ”Nej, vi tar inte emot vår svenske medbogare”, tror någon enda vettig person då att kurderna hade tagit honom tillbaka till norra Irak igen? Denna jämförelse gjord bara för att illustrera principen om att varje medborgare i ett land har ovillkorlig rätt att tas emot där. Ovillkorlig – varför några avtal inte ens behövs.
Sverige måste stå fast vid att irakiska medborgare som inte har rätt att vistas här ska tas emot i Irak. Punkt och slut. Inte ge upp och resa tillbaka igen och lämna folk bakom sig som skrattar åt ”Die dumme Schweden”. Vi kan inte hysa tusentals människor i Sverige som inte har rätt att vistas är. Vi kan inte tillåta att det parallella samhället, som redan är stort, växer och växer. Då förlorar vi helt kontrollen och översikten över situationen och de problem detta medför (och redan medfört) kommer att bli mycket stora. Det krävs inte särskilt mycket fantasi för att inse det.
Sverige kan förstås också skrota hela sitt uruselt fungerande asylsystem, skriva om utlänningslagen och låta vem som vill komma hit och stanna här om de vill: helt fri invandring. Vilket man i praktiken redan till viss del har eftersom man låter dem som väljer att stanna i Sverige trots avslag på ansökan om uppehållstillstånd göra det.
Men nu har vi de lagar vi har. Andra länder ser till att deras lagar efterlevs och internationella konventioner följs. Varför inte Sverige?