Facket backas upp av den nya arbetarregeringen och känner därför medvind. Det innebär att vi kommer att få se allt fler omänskliga blockader mot de allra minsta företagarna, dem är det ju lätt för facket att ge sig på och knäcka antingen till lydnad (=kollektivavtal) eller också till konkurs.

Ett nytt fall har seglat upp i Kristianstad där Victoria Frankenius för mindre än ett år sedan öppnade en Make up store. Hon har en (EN!!!) anställd och nu kräver Handelsanställdas förbund att hon tecknar kollektivavtal (jag som alltid trodde att "kollektiv" betydde "många"…) med dem. I december hotade facket Victoria Frankenius med stridsåtgärder och från den 12 februari förklarar det mäktiga facket Victorias och hennes enda anställdas arbetsplats i blockad.

Varför reagerar inte arbetarregeringen? Hur kan det komma sig att regeringen, som gick till val på jobbfrågan – "alla ska ha jobb" – tillåter att facket trakasserar och pressar små företag så till den grad att de inte klarar att överleva? I det här fallet blir ju Victoria och en person till arbetslösa och "tärande" i stället för att jobba och vara "närande"!!! Säg inte att "det är väl bara att teckna avtal då", för att teckna avtal är att ingå en överenskommelse och en överenskommelse är ömsesidig, inte ensidig. Och att vara med i en arbetsgivarorganiation kostar också pengar, pengar som ett nystartat litet företag oftast inte har. Plus att byråkratin ökar och en liten företagare har inte tid med mer administration, han/hin måste arbeta för att få verksamheten att gå runt.

Att Alliansregeringen tillåter att jätten Glufs Glufs sätter sig på de allra minsta små arbetsmyrorna och hotar och blockerar och rent ut sagt mobbar dem är obegripligt. Regeringen måste sätta stopp för dessa trakasserier som är ovärdiga ett civiliserat land och om den vill att människor ska våga starta eget och våga anställa!

Läs mer om Victoria Frankenius i Kristiandstadsbladet och på Johans blogg.