
Jag har "presenterat" två av de främsta kandidaterna i det finska presidentvalet – Tarja Halonen och Sauli Niinistö – en bit längre ner här på bloggen. Nu är det statsminister Matti Vanhanens tur att få en "presentation light" där fokus egentligen ligger mest på vad han säljer för produkter. Ni minns väl Tarja-lotten och Tarja-mössan samt ringsignalen: "Niinistö, Niinistö, Niinistö" och inlines-pinsen på de andra två kandidaternas sidor. Det är inte lätt att slå deras fiffighet och kreativitet. Och det gör inte Matti V heller. Men så tokiga är inte hans produkter, se längre ner.
På statsministerns hemsida läser jag att han presenterar sig som: "En man av republikens mått – i mogen ålder". Han är nyss fyllda 50.
Helena Tornberg, ordförande för (finska) Centerns svenska delegation skriver under rubriken "Matti Vanhanen – en president för hela folket?" bland annat följande:
Matti Vanhanen är en kommunikativ presidentkandidat, som tror på ett likvärdigt jämställt bemötande av individen och de grupper individen känner samhörighet för. Centern och centerns presidentkanditat tror på den fria mänskan möjligheter att överskrida kulturella och språkliga gränser. Förutom våra nuvarande minoriteter behöver Finland också nya invandrare och en starkare mångkulturell arbetsgemenskap.
Finland har, trots sin tvåspråkighet, varit ett ganska slutet samhället alltför länge. Som en tvåspråkig finlandssvensk ute i ”förskingringen” förvånar det mig hur många ”osynliga gränser” och ”glastak” egentligen finns kvar i vår nya globala verklighet. Den finlandssvenska ”ankdammen” är bara ett exempel på lite inåtvänd, men ändå glad och varm gemenskap.
Foto: Vanhanens valkampanjsajt
Självklart har också statsminister Matti Vanhanen – "En man av republikens mått" – en egen nätshop, precis som de andra presidentkandidaterna! Där finns t.ex. En "Grön vind"-halsduk för 15 € och en tillhörande "pipo" (mössa) för 12 €. Båda tillsammans får man för 25 €. Dessutom en "Grön vind"-bildekal för 2 € och en riktigt snygg "kampanjtröja" för 40 €. Kampanjkaramellerna kostar 8 €/kg.
Här finns Vanhanens kampanjfilmer. "Se on Matti" vilket betyder ungefär "Det är Matti" visar statsministern och den (kanske) blivande presidenten från ungdom till, som han själv säger: "mogen ålder".
Hyvä, Matti!