Den ryska underrättelsetjänsten FSB var starkt inblandad i fallet med den kidnappade pojken Anton, visar dokument som TV-programmet Ajankohtainen Kakkonen (Aktuella Tvåan) i YLE har kommit över. FSB hade förbjudit modern att låta Anton lämna Ryssland.
Åklagaren kräver att den ryska mamman Rimma Salonen åtalas för grovt frihetsberövande, kidnappning av barn och förskingring. Rimma Salonen förde sin son Anton från Finland till Ryssland i fjol. Hon hann bo i Ryssland i ett drygt år med sin son innan pojkens finländske far hittade dem och förde pojken tillbaka till Finland i bagageutrymmet i en diplomatbil.
Fallet väckte stor uppmärksamhet eftersom en anställd vid Finlands konsulat i S:t Petersburg hjälpte pappan att föra sonen in i Finland.