Klicka på textrutan för att se och höra president Niinistös tal.

För att president Sauli Niinistös tal i Sveriges riksdag samt pressträff i regeringskansliet ska finnas bevarade här på sajten, läggs länkar till dem ut här. Var och en får själv lyssna och ha åsikter och synpunkter, utan hänsyn till några färdiga ”recensioner”.

Några korta reflektioner:
Talmannen Andreas Norlén, som vi sedan tidigare vet kan deklamera Runebergs Sven Duva utantill, citerade Runeberg vid två tillfällen i sina inledande ord. Han sa bland annat:

När Runeberg skaldade om hur det finska folket ”älskar sin strömmars brus och sina bäckars språng, den mörka skogens dystra sus, sin stjärnenatt, sitt sommarljus” så tror jag att även vi svenskar känner igen oss.

President Sauli Niinistös makas plats pryddes av en namnskylt, men på den hade man glömt att ange hennes förnamn: Jenni…

Vänsterpartisten Håkan Svenneling hade svårt med att följa en rak tituleringslinje och blandade friskt ”du”, ”Ni” och ”Herr president”.

Några bilder från tillställningen:

Senare på dagen höll statsminister Magdalena Andersson och Sauli Niinistö en gemensam pressträff.

Klicka på bild- och textrutan för att ta del av pressträffen

Var och en kan själv ta del av pressträffen, här följer inget referat eller recension av den.

Ytterligare en kort reflektion: Ordet ”tillsammans” användes av främst statsminister Magdalena Andersson så många gånger att jag tappade räkningen. Alldeles för många gånger. Dessutom: det är skillnad på ”tillsammans” och ”samtidigt”.

Finland och Sverige lämnar inte tillsammans in en (gemensam) Nato-ansökan, de är ju två separata länder. Därmed ansöker de inte om Nato-medlemskap ”tillsammans” utan de gör det ”samtidigt.