Snart har facket lyckats driva ägaren till den lilla salladsbaren Wild n' Fresh, Sofia Appelgren, att sälja. Därmed blir hon och de timanställda som arbetat där utan försörjning. Way to go, facket! Med tvång, hot och blockad ska de som inte gör som ni säger tvingas i konkurs eller att sälja och bli arbetslösa. Finns det förresten någon som vågar köpa den här salladsbaren?
Det är dock mycket bra att svenska folket genom all uppmärksamhet i detta fall har fått upp ögonen för hur hårdhänta och tvingande facket beter sig mot människor som försöker skapa sig en försörjning! Måtte små företagare orka stå emot, måtte någon – varför inte salladsbarem? – orka driva sitt fall ända upp i Europadomstolen så att vi får de fackiga tvpngsanslutningsmetoderna i Sverige prövade av en helt oberoende instans. För det ska ju inte behöva var så, som Sofia Appelgren säger i en artikel i GP den 4 januari:
"När man startar ett företag är man rädd. Det är en risk. Vi var rädda att vi inte skulle få tillräckligt med gäster. Men att det skulle vara en organisation som facket som skulle sätta de sista käpparna i hjulet, ja det fanns inte i vår värld."