Centern logoLäs tidigare sju delar i serien under VALser i dur, VALser i moll i högerspalten!

Centerpartiet med Maud Olofsson i spetsen för partiet och Fredrick Federley i spetsen för CUF (ungdomsförbundet), har blivit ett riktigt hejigt och frejdigt parti! Ett parti det svänger om, med en kul sajt och med en medryckande kampanjlåt som dessutom finns i två versioner: en från 1975 och en från 2006. Something for everybody, således. Såväl musikaliskt som politiskt.

Någon pappersinformation i brevlådan har jag inte sett (jag kan ha slängt den om den legat bland annan reklam), men på Centerpartiets sajt finns ju all deras valinfo. En fräsch och tydlig sajt där man lätt hittar det man söker, förresten. Idéprogrammet, t.ex., hittar man lätt, liksom Politik A-Ö.

NEJ till:
Jag funderar ordentligt på vad jag ska säga NEJ till men kommer faktiskt inte på särskilt mycket… Jo: jag håller inte med om att ”Kvinnors ekonomi viktigast för ny regering”, vilket Maud Olofsson tycker i ett gemensamt utspel med flera andra kvinnor på DN Debatt den 7 september. Jag tycker att det finns annat som är viktigare. Så det säger jag NEJ till.

Johan Gunséus)Maud Olofsson
C:s pressbilder, foto: Johan Gunséus

JA till:
den entusiasm och ”spotta i näven”-anda som verkar råda i partiet. Det där med ”ivriga bävrar” som partiledaren Maud Olofsson myntade förra året, känns inte helt fel. Det är positivt med politiker – ett politiskt parti – som känns fräscht och där de aktiva verkar vara genuint intresserade och på hugget när det gäller att vara med och styra Sverige. Som vågar stå för vad de tycker och inte backar när medievindarna blåser upp till storm. Som t.ex. när det gäller jobbpaketet för unga… Jag säger också JA till det Centerpartiet deklarerar att de vill inom barnomsorgen:

• Ha en hög kvalitet på barnomsorgen
• Öka bredden och mångfalden inom barnomsorgen – privata, offentliga och kooperativa verksamheter ska finnas sida vid sida
• Att barnomsorgstaxan avregleras och att den nationellt fastställda maxtaxan tas bort
• Införa en barnomsorgspeng som gör att föräldrarna mer fritt kan välja barnomsorgsalternativ – den offentliga subventionen av barnomsorgen följer då med föräldrarnas val
• Att den offentligt drivna barnomsorgen ska präglas av små barngrupper, hög kvalitet och kompetent personal
.