I inlägget Ytterligheters ytterligheter länkas till artikeln Goda nyheter att flyktingvågen toppar, i Dagens Samhälle, där det bland annat sägs:
Barn får gratis skola under närmare 20 år och kostar samhället massor. På kort sikt. Invandring följer samma mönster.
En bloggläsare, en svensk som sedan några decennier är bosatt i Tyskland och som jag i enlighet med nysvensk vokabulär kallar ”nytysken, brukar höra av sig ibland. Det har han gjort denna gång också, med anledning av ovanstående:
Nej, det stämmer inte! Barn får inte gratis skola! För barn har (i normala fall) föräldrar och dessa arbetar och betalar skatt. Som i sin tur betalar för skolan. Liksom skatten också betalar mycket annat. Som rättsväsendet, sjuk- och äldrevård, försvar, infrastruktur och så vidare. Det är så samhällen fungerar. Eller ska fungera.
Skolan kostar inte samhället massor, skolan är en del av samhället!
För allt som betalas med skatten hänvisar jag till Sveriges Budget. Eller är alla poster i den också ”gratis”?
Kommentar: Behövs inte.